Special Purpose Racks
Special purpose racks include a variety of racks and holders for specific purposes. These include magnetic separation racks, staining racks, and racks for NMR tubes, glass hydrometers, concentrators and blood bags. Some special purpose racks have specialized features and functionality, such as being able to hold or transport thin-walled and fragile items in safety, or designed to withstand corrosives or biohazards.
Material
- (1)
- (19)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (14)
- (3)
- (21)
- (42)
- (4)
- (2)
- (27)
- (4)
- (3)
- (4)
- (98)
- (4)
- (14)
- (13)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
Color
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (21)
- (1)
- (1)
- (11)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (12)
- (18)
- (1)
- (2)
- (41)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
Autoclavable
- (183)
- (92)
Holds
- (1)
- (1)
- (18)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (8)
- (5)
- (14)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (11)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (4)
- (11)
- (1)
- (7)
- (7)
Product Type
- (13)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (1)
- (96)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
46
–
60
of
455
results
Epredia™ Shandon™ Slide Holder, 10 Slide Capacity
Store 10 slides vertically with the Epredia™ Shandon™ Slide Holder.
Heidolph™ Hei-SHAKE Centrifuge Tube Attachment with 14 Positions
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Centrifuge tube attachment for Hei-SHAKE Orbital Core platform shaker.
Heidolph™ Hei-SHAKE Micro Reaction Vessel Attachment with 36 Positions
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Micro reaction vessel attachment for Hei-SHAKE Orbital Core platform shaker.
Epredia™ Shandon™ Frozen Section Staining Kit, Support Rack
For use with the Epredia™ Shandon™ Frozen Section Staining Kit.
Epredia™ Plastic Slide Grip, Plastic Slide Grip
Ensure safety in slide handling during staining with the Epredia™ Plastic Slide Grip.
MilliporeSigma™ Magna GrIP™ HT96 Rack
Designed for separation of magnetic particles from solutions in a 96-well plate.
Heidolph™ Hei-SHAKE Centrifuge Tube Attachment with 5 Positions
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Centrifuge tube attachment for Hei-SHAKE Orbital Core platform shaker.
Promotions Available
Bel Art™ Magnetic Bead Separation Racks
Bel Art™ Magnetic Bead Separation Racks
Powerful racks sequester magnetic beads so that affinity ligands or rinse solutions can be added or decanted in assays.
| Product Type | Magnetic Bead Separation Rack |
|---|---|
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Clear |
| Material | Neodymium Magnets, Acrylic |
| For Use With (Application) | General Laboratories, Immunology, Proteomics, Genomics, Separation Methods |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow Scientific Hydrometer Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gentle Handling, Strong Protection
| Height (Metric) | 23.4 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 6.9 in. |
| Length (Metric) | 29.5 cm |
| Length (English) | 11.6 in. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 17.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 2 x 5 |
| Dimensions (L x W x H) | 11.6 x 6.9 x 9.2 in. (29.5 x 17.5 x 23.4 cm) |
| Product Type | Hydrometer Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 10 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Hydrometers |
| Height (English) | 9.2 in. |
Bel Art™ NMR Sample Tube Rack
For organizing and protecting thin-walled Nuclear Magnetic Resonance tubes.
| Height (Metric) | 22 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 4.5 in. |
| Length (Metric) | 21 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 8.375 in. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 11 cm |
| Array | 6 x 12 |
| Includes | Rack Only |
| Product Type | NMR Sample Tube Rack |
| Positions | 72 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 8.75 in. |
| Width (English) | 8.25 in. |
|---|---|
| Product Type | Hydrometer Rack |
| Size | 210 x 216 x 251 mm |
| Positions | 18 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 20.6 cm |